Lilypie First Birthday tickers

Lilypie First Birthday tickers

10 Mayıs 2014 Cumartesi

Biraz endişe, Çokça Şükür..

4 ay olmuş yazmayalı..
Ne çok büyümüş takip ettiğim bebeler.. Kızımında ne kadar büyüdğünü blogları gezince bir kez daha farkettim..
Sağlıkla, güvenle, huzurla inşallah..

Hergünümüz aslında bloga uğrayıp zamana birşeyler not düşecek kadar değerli gelişimlerle dolu. Ama vefasızlık, üşengeçlik.. Yada her seferinde kendimizce geçerli mazeretler..

 Zehir gibi şimdikiler.. İsteyerek yada istemeyerek belki farkında bile olmadan yaptığımız her davranışın takipçisi, küçük kayıt cihazları. O yüzden olabildiğince hassas olmak gerekiyor bu konuda. Son yaşanan çocuk ölümleri.. nedenleri.. beni çok çok çok etkiledi her anne gibi, her insan gibi.. Aslında tehlikenin ne kadar yakın olabileceğini bilememe, tahmin edememe çok ürkütücü.. Ben bu konuyu içimde çoktan fazla büyüttüğüm dönemden geçtim, geçiyorum. Bu konuda yazımı okuyan annelerin fikirlerine çok ihtiyacım var aslında. Dengeli davranmak için hep tetikte olsamda içimde hep kuşku var.. Acaba bunu böyle dememeliydim.. şöyle dedim acaba böyle yorumlarmı.. En çok acabaya düştüğüm konu paylaşım.. Neyi kiminle nasıl nereye kadar paylaşacağını öğretmek.. Neva kavgacı, bağırıp çağıran, paylaşmayı sevmeyen, bazılarının saçmaca tabirine göre 'elindekini kaptırmayan' bir çocuk olmasını hiç ama hiç istemedim. Hangi anne isterki demeyin çocuğunun çocuğumun elinden oyuncağını kapıp sırıtarak kaçmasını zafer ilan eden anneler var.. Benim kızım her seferinde bunlara içi burkulsada aaa, paaa (arkadaş, paylaşmak) olarak tepki veriyor. Ürküyorum.. Benim kızım yarın böyle insanlarla aynı dünyada yaşayacak.. Bu psikolojiyle kendimce çizdiğim çizginin yanlış olduğunu sorgularken farklı yönlendirebilirim endişesi yaşıyorum. Neva henüz 23 aylık.. Ve bence paylaşımı öğrenmesi gereken yaşta.. Kavgayı değil.. Şimdi kavgayı öğrenirse paylaşmanın tadını bilebilirmi.. Ben duygusunun geliştiği bir dönemde kiminle neyi paylaşacağını bilemezse ileride neyin kavgasını yapacağını ayırabilirmi..
Yani, kimse kusura bakmasın benim kızım kavga etmeyecek.. Ama bu savaşmayacak anlamına gelmiyor..
 Uyumlu, söz dinlemesinin yanında ne istediğinin farkında olan bir çocuk benim kızım. Olmayacak bir şeyde NEDENLERİYLE anlattığınızda hiç itiraz etmiyor.. Bir kaç konu hariç.. Ama tutarlı olmak önemli..

Neva derdini çok güzel anlatıyor ama herşeyin ilk hecesiyle :) anlamazsanız göstererek ifade ediyor. Hareketler anlatıyor. Bu bizde bir iletişim eksikliğine neden olmadığı için çok kafa takmıyoruz. Bu konuda biraz tembel. Tam söylediği kelimelerde var. Mesela harika 'yoğurt' diyor bu aralar :) anne-baba-dede-tyotyo (trotro)..vs. ama genelde ilk hece po (portakal), daay (dayı), te (teyze), mey (merve), tü (kübra)... biz anlıyoruz biraz yanında kalanlarda hemen çözüyorlar..

Dans etmeyi çok seviyor :) kapı gıcırtısı yeterli derler ya o cinsten.. Kime çekti çözemedik.. Renklerin hepsini biliyor Favori rengi YESİLL :) Trafik ışıklarında hemen dikiliveriyor kırmızı yanınca arabayı kullanana duuyy diye bağırıyor yeşil yanıncada basıyor kahkayı yesiiilll diye bağırıyor. 10 a kadar tüm rakamları tanıyor bi-ki-üü-döö-bes-atı-yi-si-do-ommm
Uzmanlar çok uygun görmesede biraz biraz ingilizce denemeler yapıyoruz. Kafa karıştırmayacak kadar, şarkılarla.. Yemeğini kendi yiyebiliyor. Evdeysek kendi yemesine izin veriyorum. Kendi kendine oyun kuruyor. Kitapları çok seviyor.  Bulduğunu getirip bizden anlatmamızı istiyor. Kedilere bayılıyor hala. Hayvanları uzaktan seven bir anne olarak kızımın yakınlık kurmasından gocunmamaya çalışıyorum. Herşeyi yiyor zaten artık ona ayrı olarak pişirmiyorum. Çikolataya çok düşkün. Resmen çikolata krizine girdiğinde yerlere yatıp ağlıyor. Markette tırım tırım sürpriz yumurta arıyor süü süü diye. En çok zorlandığımız konulardan biri bu. İnat olmaması avantaj olabiliyor. Ama yinede neva yı sevenler sağolsunlar hiç üzmüyorlar :)

Doğum günü yaklaşıyor..  Çok hızlı büyüyor.. Ve biz o büyürken hiçbirşey kaçırmamak için çabalıyoruz mutlaka atladığımız eksik kaldığımız yanlış bildiğimiz öğrettiğimiz şeyler oluyordur. Dilerim ki kızımın karşısına hep bu eksikleri ona zarar vermeden tamamlayacak insanlar çıkarsın.. Allah hepimizin yavrusunu korusun..Hiç yorum yok:

Yorum Gönder